Tosun

Eski Beyoğlu’nda Sakızağacı Sokağı’nın Tarlabaşı’na ulaştığı yerde bir bodrumda bulunan bar. Tuğla tonozların böldüğü mekân bir Bizans mahzenini andırıyordu. İlk kurucusu Tosun Moran adında bir kolejliydi. Mekânın adı Pola Klüp’tü, ama sonraları kurucusunun adıyla Tosun diye anılmaya başladı. Son el değiştirişinde kapı numarasını ad olarak aldı: Klüp 27. Sabaha kadar açıktı. Çeşitli kulüplere, mesela Parmakkapı’da bir ara sokaktaki Kulüp 7’ye, uğradıktan sonra hem son rakıların içileceği hem de sıcak kuru fasulyenin çıkışı beklenirken şiir okunan, sanat tartışılan bir mekân özelliğini taşıyordu.
Beyoğlu’na içmeye çıkan herkesin bir kez uğradığı Tosun’da rastlayacağı sanatçılar arasında Oktay Rifat, Münir Özkul, Ömer Uluç, Sevim Burak, Cahit Irgat, Cahide Sonku, Demir Özlü, Adnan Özyalçıner de vardı.

Atıf Yılmaz Hayallerim, Aşkım ve Sen

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>